Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
25.05.2011 07:06 - Само 10 % сме хора, а останалото в нас са бактерии
Автор: ucugop Категория: Други   
Прочетен: 1065 Коментари: 0 Гласове:
0



Човешкото тяло е почти изцяло съставено от микроорганизми. Въпреки това  не си струва да се плашим, пише „Дейли мейл“: тези същества  не са извънземни форми на живот. За трилионите микроскопични форми на живот   човешкото тяло е роден дом.
„Ние   в действителност сме само  10%   хора, а всичко останало – са микроби„ – казва д-р Slitor от ирландския институт Корк. По време на четирите години   задълбочено изучаване на този въпрос, той заключава, че истинската роля на бактериалните популации, живеещи в човешкия организъм, несправедливо се игнорира.
Нашите взаимовръзки с едноклетъчнитe същества са толкова тесни, че постепенно учените започват да разглеждат човека и бактериите, които живеят в него като един суперорганизъм.
„Сега бактериите се разглеждат като виртуален орган, чийто дейност е значително по-продуктивна от тази на черния дроб“ – обяснява д-р Slitor.
Според него в човешкото тяло се намират  около 500 различни вида бактерии.
Благодарение на непрекъснатото им размножаване , в тялото на възрастен човек живеят до около 100 трилиона едноклетъчни същества – близо десет пъти повече от няколкото трилиони клетки, които изграждат самото човешко тяло. Например, само в червата живеят около 2 кг бактерии.
Според д-р Slitor, бактериите не само са наши спътници, но и незаменими помощници. „Това бактериално-човешко  общуване в значителна степен има характера на симбиоза – казва ученият.
Това означава, че в замяна на храната,  бактериите участват в процесите на храносмилането, производството на витамини и укрепване на имунната ни система „В допълнение, приятелските бактерии  осигуряват защита на хазяйна си от инфекциозни агенти, сражавайки се с „вражески“ бактерии.

За любителите на киселото мляко и други “живи“ млечни продукти  тази новина определено е добра.
Въпреки това, д-р Slitor предупреждава, че укрепващите способности на „пробиотичните“ продукти са с много кратък живот.
„Повечето от тези бактерии не остават в тялото ни. Те минават през тялото ни и не може да организират колония„ - със съжаление  констатира той.
От друга страна, постоянното използване на тези продукти може да укрепи колонията от полезни бактерии. Това е особено важно, когато организмът е отслабен от приема на антибиотици.

 




Гласувай:
0



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: ucugop
Категория: Други
Прочетен: 727959
Постинги: 205
Коментари: 415
Гласове: 198
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930